אותנטיות מפתח להצלחה

אותנטיות – מפתח לכבוד והצלחה

המושג אותנטיות כדי שנהיה כולנו על אותו מישור התייחסות.

 

נראה לי שאני עומד לעצבן כמה מכם היום.
ישנן מושגים שכולנו משתמשים ומסתבר שלכל אחד יש את הפירוש שלו, אחד מהמושגים הללו הוא אותנטיות.

בואו נגדיר את המושג אותנטיות כדי שיהיה לנו בסיס הבנה משותף.

אותנטיות היא הוויה של חיים בצמידות לאמת ולמקוריות הפנימית נאמנות לאני הפנימי ולאישיות האינדיבידואלית שלך, כל זאת מול לחצים חיצוניים.

לכאורה אין סיבה שלא נבחר באותנטיות, יש מי שלא רוצה לחיות תוך נאמנות לאני הפנימי שלו? רוב האנשים יגדירו עצמם ככאלה, אם כי לרוב זוהי עוד מסכה שתפקידה למקם אותנו בצד "המקובל" וזאת תוך צמצום הביטוי האישי. אנשים לא באמת מודעים לכך שהם חיים בחוסר אותנטיות, נדמה לנו שיש לנו חופש בחירה אבל בשורה התחתונה רוב ההחלטות הן נגזרות מהמקובלות .המקובלות החברתיות היא כמו מכסחת דשא המקצצת את כולם לאותו הגובה ושחס וחלילה לא יבלטו.
למה אנחנו גוזרים את רוב ההחלטות שלנו מתוך המקובלות החברתית? כדי שלא יקרה מצב שלא יאהבו אותנו! כדי שלא יחשבו שאנחנו משונים, טיפשים, מתנשאים , קופצים מעל הפופיק.you name it !
אני רוצה לאתגר אתכם לרגע. תפסיקו לקרוא, תחשבו קצת על שתי השאלות הבאות:
1. מתי אני באמת אותנטי? (מלבד כאשר אני לבד במקלחת כמובן ואין אף אחד שישמע אותי שר בקולי קולות…? ) 2. מתי אני לא אותנטי?
סיימתם לחשוב ? חזרתם אלי ? יופי נמשיך.

האם אותנטיות עדיפה על אי אותנטיות?

האם לא יותר נכון לחיות באזור הנוחות ושאהיה אהוב על כולם?
לכאורה התשובה ברורה, ברור שבהיותך מקורי ואמיתי עם עצמך (אותנטי) אתה נמצא במקום יותר גבוה וסביר שתממש את עצמך יותר,אבל, וזה אבל לא קטן כמו בכל דבר בחיים גם כאן יש מחיר ואנחנו כמובן מחשבים מחירים בכל רגע נתון.
המחיר הוא שהמקוריות  שלנו עלולה לא למצוא חן בעיני אחרים, וכמו שאמר סבא של פטר זה עם הזאב… למי שזוכר, ומה יקרה אזזזז? אז יותר אנשים יאהבו אותנו פחות, לא נהיה כמו כולם, ולהיות כמו כולם זה מקום מאוד נוח, אתם יודעים את זה נכון? נחזור לשאלה הזו יותר מאוחר.
להיות באותנטיות זה להיות בכאן ועכשיו, לדעת בדיוק מי אנחנו. זה מרומם ומעצים אותנו הן בעיני עצמנו ותתפלאו גם בעיני הזולת. כמה אנחנו מעריכים אנשים מקוריים, אז למה שלא יעריכו אותנו אם גם אנחנו נבטא את הייחודיות שבנו? לאחרים מותר? טוב להם אין פחדים לא להיות מקובלים. תתפלאו…. יש להם. הם פשוט לא עושים חשבון . רוב האנשים חיים בחישוב מחירים במרבית הזמן, רק שלא יצחקו עלי, שלא יחשבו שאני אידיוט. בדרך כלל חישוב המחיר מוביל לתוצאה זהה, אהיה אחד מהעדר. האבסורד כאן הוא שברגע שאתה מחשב מחירים אתה באופן אוטומטי משלם את המחיר הגבוה ביותר בזה שאתה לא נאמן לעצמך, שאתה לא מי שאתה באמת רוצה להיות וזה F..king מחיר!
יש סיבה שתוותר על הייחודיות שלך כדי שאיזה דביל יהיה מרוצה?
למה שתתנה את החיים שלך בדחייה? האם יש מישהו בחיים שלך שהוא יותר חשוב ממך עד כדי כך שתמנע מעצמך להיות אתה ב100%?
קל מאוד לומר לאחר היה אתה אבל זה לא מובן מאיליו לעשות, יתרה מכך זה קשה.
כשאנחנו חיים את החיים שלנו אנחנו חווים את החיים במלואם, אנחנו מאפשרים לעצמנו, יוצרים את הדעות שלנו ,המראה שלנו, מחלישים קולות רקע זרים. באותנטיות אנחנו ממשים את המיטב שבנו. אנחנו משתלבים טוב יותר בעולם הסובב אותנו ומרשים לעצמנו להיות אנושיים.
אז האם אותנטיות עדיפה על אי אותנטיות? כמו שאמרנו באותנטיות אנחנו חושפים את עצמנו ושמים את עצמנו למקום פגיע. זה דורש אומץ אנחנו נותנים לזולת לדעת באמת מי אנחנו ומה אנו באמת חושבים. והרי חשוב לנו מה חושבים עלינו, בחשיפה יש ביקורת. קל יותר לומר מה שאנשים רוצים לשמוע להתנהל במקובלות להיות תמיד באור חיובי.
אדם אותנטי בהיותו מקורי בהתנהלותו ובדעותיו עליו להטמיע שלא כולם יחשבו עליו באור חיובי. בכל אחת מהבחירות יש מחיר לכן את התשובה לשאלה כל אחד צריך לענות לעצמו.
מה שכן צריך לזכור הוא שכשאתה בוחר להיות אותנטי אתה מעצים ומרומם את עצמך, אתה נוכח במאה אחוז, יכול לבטא כמעט הכל, יש בך יותר שלמות עצמית וצובר יותר רגעי אושר ובסופו של דבר מהווה השראה לאחרים. בחזקת פורץ דרך לסביבה.
תחשבו על כל אותם משני עולם. אברהם, משה, גנדי, אי אפשר לעשות שינויים אמיתיים ומשמעותיים ללא אותנטיות.
העבודה מול מאומנים ומול התלמידים שלי להוציא החוצה ולבטא את האני האמתי שלהם לימדה אותי שזה לא מובן מאיליו דורש זמן ועבודה ועם זאת כשזה קורה, כשהאדם משיל מעליו את המסכות, מזהים זאת מיד על פי הברק בעיניים וזקיפות הקומה.
הדרך לאותנטיות עוברת דרך מושג נוסף שיש לגביו פרושים שונים, אסרטיביות, בזה יעסוק המאמר בא.
תודה למי שהגיע עד הלום. 🙂

איל חובב מאמן אישי ומנטור עסקי

מכללת קשת למקצועות האימון

דירוג המאמר
תאריך הדירוג
שם המאמר
אותנטיות - מפתח לכבוד והצלחה
דירוג הדף
51star1star1star1star1star