תהליך אימון אישי

אכזבות

 

"כשהציפיות נפסקות, דברים מתחילים לקרות"

מתי התאכזבת בפעם האחרונה? אני בטוח שלא תתקשה לזכור, אכזבות מלוות אותנו לאורך חיינו, יש אכזבות קטנות ויש גדולות, אכזבות מחברים, מאוהבים ומאירועים שציפינו שיקרו ולא קרו. מהי אכזבה? אכזבה זו תחושה חמוצה של מפח נפש שיש בה צער ועצב, לא נעים להיות בה ולעיתים יש הנמנעים מעשייה או מקשר ולו כדי לא לחוות אותה.

ככל שהפער בין הציפיות למציאות גדול יותר כך גדלות ה-אכזבות.

לדוגמא: אתה לא ממש מצפה להרוויח 40 מיליון שקל כשאתה ממלא לוטו, אולי מפטז, עם זאת רמת הצפייה קטנה ואיתה אכזבה קטנה שעוברת רגע אחרי שנודעו המספרים, מאידך רמת הצפייה לקבלת מתנה ליום ההולדת מבת זוג גבוהה, ואיתה גם רמת האכזבה כשזה לא קורה. ניתן לאומר ש-אכזבות נובעות מתלות רגשית חיצונית. כלומר האדם מופעל רגשית במציאות שמחוצה לו  ולא בפנימיות שלו עצמו.

אנחנו מייצרים לעצמנו ציפיות ותקוות המבוססות על התנסויות וחוויות העבר במחשבה שמה שקרה בעבר היא שיקרה בעתיד ושוכחים שהכול ארעי, שאין דבר יותר קבוע בעולם מאשר השינוי, העולם תמיד ישתנה ואיתו תשתנה המציאות. מתוך זה כל ציפייה  סביר להניח שלא תתממש בדיוק כפי שהיא בדמיוננו אם בכלל. (אולי במקום מתנה נקבל פרחים).

אנו יכולים למצוא את עצמנו נמנעים מלעשות דברים מפחד אכזבות.

ההרגל לעקוף אכזבות יכול להיות כל כך מושרש בנו, שאנו לא מודעים שהרבה מההחלטות שלנו נובעות מתוך הפחד הזה. ואנו תקועים במקום שבו אנחנו מוותרים מראש על מנת לא לחוות אותן ,את האכזבות.

זו ציפייה גדולה מידי לרצות לא להתאכזב. ובכל זאת מה ניתן לעשות בכדי לצמצם את ה-אכזבות להקטין בנו את הכאב הכרוך בכך?

– קודם כל להיות מודע לכך שציפיותינו לא תתגשמנה כפי שאנחנו מדמיינים, להכין עצמנו לכך שדברים יקרו שונה.

– להקטין גם ציפיות, אם כי לעולם לא לוותר על השאיפות!

– להחליט מראש שאם נתאכזב, זה בסדר וניתן לעצמנו זמן לסבול, מוגדר מראש, שעה שעתיים, יום יומיים. בזמן הזה, נרשה לעצמנו להרגיש את האכזבה, עד הסוף וכשיסתיים הזמן שקבענו לעצמנו להתאכזב ולסבול, נזדקף ונגיד לעצמנו שזהו, אנו ממשיכים הלאה.

– לחיות את הרגע ואומר למצוא את הטוב שברגע הזה, להתחבר לפנימיות שלך בכאן ובעכשיו תוך צמצום התלות הרגשית בגורמים החיצוניים לך. בהיותך כך מצב הרוח שלך יהיה יציב יותר ומכאן רמת האכזבות תרד.

איל חובב מנטור לחיים

דירוג המאמר
תאריך הדירוג
שם המאמר
אכזבות
דירוג הדף
51star1star1star1star1star