מאמן אישי

ביטול אזור הנוחות בשנת תשע"ח


שנה טובה ומבורכת שנת שגשוג צמיחה ואושר לכולם, שנת פריצת דרך ויציאה מ-אזור הנוחות.

מכירים את זה שכל שנה שוב ושוב בחגי תשרי אנחנו עוצרים רגע לסכום ביניים של חיינו, בודקים את רמת האושר , הסיפוק, ההגשמה האישית.
גם אלו מאיתנו שנותנים לעצמם ניקוד גבוה מגלים דברים שהם רוצים לשנות לשנה הבאה. ראש השנה כמו ימי הולדת הם זמן טוב לערוך לעצמנו חשבון נפש ולעשות עם עצמנו הסכמים לשנה החדשה. מכירים את זה?
אלו הסכמים אתם מתכוונים לערוך עם עצמכם השנה? דיאטה? (בעצם זו לא העונה הקיץ נגמר) , אולי להתחיל לעשות כושר? לשים את עצמך סוף סוף במקום הראוי לך? לשנות מקום עבודה, מגורים? למצוא זוגיות, להתחיל ללמוד משהו חדש בשביל הנשמה?
מה גורם לנו דווקא עכשיו ערב ראש השנה לרצות לעשות שינוי? לצאת מאותו אזור הנוחות המוכר והלא חביב שלנו? לוח השנה הוא זה שנותן לנו את התחושה של הזדמנות להתחיל מחדש.

אז יש לי בשורה עצובה ובשורה טובה בשבילכם. העצובה היא שרובכם, גם אלו שיתחילו בשינויו ויחליטו לשים את אזור הנוחות שלהם מאחור, לא יתמידו ויפרו את ההסכם עם עצמם כעבור מקסימום שבועיים. סטטיסטית רק 5% מאלו שמחליטים לעשות שינוי שיש בו משמעות שורדים יותר משבועיים בדרך ונשאבים חזרה ל-אזור הנוחות המוכר והלא חביב שלהם. הבשורה הטובה היא שבעזרת טכניקות אימוניות אפשר גם אפשר להוביל את עצמך לשינוי אמתי ובר קיימא.
כמאמן אישי ועסקי למדתי מתוך התהליכים הרבים שהובלתי  שגם את אלו שעשו הסכמים עם עצמם שוב ושוב בחיים ולא עמדו בהם עד כי שהפסיקו להאמין בעצמם וחדלו לעשות עם עצמם הסכמים ניתן להוביל לכל החלטה ושנוי משמעותי בחייהם ולהביא אותם להצלחה בכל תחום וזאת בעזרת הכלים המתאימים לאישיותו ולערכיו של אדם.
שלש סיבות עיקריות חוסמות אותנו מלהתחיל ולהתמיד בשינוי.

1. הטמעת הרגלים מקדמים

שינוי לרוב דורש הטמעת הרגלים חדשים שלא היו חלק מהווייתנו עד כה ולהמירם בהרגלים ישנים שלא משמשים אותנו יותר. הרגלים, טובים כרעים מקדמים כמעכבים, מושרשים אצלנו כל כך עמוק שזה לא מובן מאיליו לשנות אותם, הם ילחמו להמשיך ולהתקיים.

2. אזור הנוחות

 אזור הנוחות הוא האזור בו אנחנו יודעים מה שאנחנו יודעים , יודעים מה שלא יודעים, ועזוב אותי באמשלך מלצאת לדרך חדשה. זהו אזור שבו אתה מקבל את חייך כמו שהם אפילו שאתה יודע שאתה יכול לחיות אותם הרבה יותר טוב. אין מי שיגיד שלשבת בערבים שוב ושוב שעות מול הטלוויזיה, (וכן אפילו שיש תרוץ של עייפות מיום עבודה ) מקדם אותך לחיים יותר טובים מאשר לקום מהכורסה ללבוש בגדי ספורט ולצאת להליכה ריצה שחייה משחק כדורסל שכונתי, מה שלא יהיה.

אזור הנוחות הוא המקום בתוכך שגורם לך להעדיף את גחמות והנאות העכשיו על פני מטרותיך האמתיות בחיים, את הקצר טווח והמזיק על פני ארוך טווח ומקדם.

אזור הנוחות תופס אותנו בעבודה, שלעתים לא מתאימה לנו, לא מספקת או לא מתגמלת , בזוגיות לא נכונה בעצם בכל תחום בחיינו.

3.פחד

בכל שינוי יש סימני שאלה, אין דרך חדשה שיש בה ודאות. הגעה ליעד לעולם לא תהיה מובטחת, וזה מפחיד. ופחד מעכב. צריך להכיר בו להציף אותו ולקחת אותו איתנו לדרך, בפחד לא נלחמים אלא מנהלים איתו דו שיח, אל תשכחו שתכלס הוא קיים כדי להגן עלינו אלא שהוא הרבה פעמים מגזים כמו אימא אווזה. ככל שנתקדם בדרך הוא ילך ויתפוגג עד שיעלם.
אוקי, אז מה אתם שואלים את עצמכם "הרי אני לא מתכוון להיעזר בשרותיו של מאמן כל פעם שאני מבקש לעצמי שינוי שדורש יציאה מאזור הנוחות, נחישות התמדה ואומץ", אז מה עושים עם זה?

הנה כמה טיפים שאם אותם תעתיקו ותתלו על המקרר תגדילו מאוד את הסיכוי שלכם לצאת מ-אזור הנוחות ולהצליח הפעם.

1. קבע לעצמך מטרה ראויה, "חזון".

דוגמאות למטרות לא ראויות , אני רוצה לרזות 10 ק"ג או אני רוצה להתחיל לרוץ. אין כאן שום דבר מושך!! אפשר להירדם משעמום ממטרות כאלו. מטרה ראויה זה משהו כמו , בקיץ הבא כשאלבש סוף סוף בגד ים שני חלקים כולם יסתכלו עלי… זו מטרה שאפשר לדמיין אותה , לחוש אותה, לראות אותה בדמיון, מטרה שתלהיב אותך , זו מטרה ראויה. ולגבי ריצה , בריאות טובה מושכת (בעיקר את אלו שסבלו ממנה) מראה יותר טוב ויותר מושך אלו מטרות ראויות.
הפוך את החזון מ"לו יהי" מ"הלוואי ויקרה" מ"בעזרת השם" להכרח, אנשים מצליחים לא מגדירים את היעדים שלהם במונחי לו יהי אלא בפסקנות, יהי!
אז בניסוח המטרות דאגו שאפשר יהיה לפנטז על הדרך ועל סופה. אם אתה דוחף את עצמך למטרה בעזרת כוח רצון הסיכוי שלך להיכשל גדול. כוח הרצון הוא משאב מוגבל ויורד כשמשתמשים בו יותר מידי. לכן הסוד להצלחה הוא יעד מושך שימשוך אותך אליו מה שינטרל את הצורך בכוח רצון.
אגב מטרה ראויה היא בדרך כלל כזו שממנה אנחנו נרתעים , כך שאם אתם מפחדים ממנה , מהדרך אליה יותר נכון, דעו לכם שכנראה בחרתם מטרה ראויה.

2. כדאי מאוד שלמטרה תהינה סיבות חזקות אחרת חבל לך על הזמן.

הן אלו שישמרו עליך ברגעים הקשים בדרך אל המטרה, כשריח הבורקס יטריף את חושיך, כשבחוץ קצת קר מידי או חם מידי לצאת לאימון, כשיש משהו מפתה יותר ונותן תמורת הנאה רגעית. הן אלו שימקדו אותך וישאירו אותך על הפסים.
סיבות חזקות הן אינדיבידואליות , לאחד יציבות כלכלית/כסף, לאחר אהבה לשלישי כבוד והערכה, לרביעי סיפוק והגשמה ולחמישי הכול ועוד. חשוב שתשאל את עצמך מה הסיבות לרצון לשינוי והאם הן מספיק חזקות כדי לתת לא את האומץ ברגעי הפחד או המשבר.

3. מיקוד.

אז יש מטרה ראויה ויש סיבות חזקות , מה הלאה? מכירים את זה שאתם יושבים בבית קפה הומה אדם ורחש, אתם בשיחה עמוקה לא שומעים מילה מסביב עד שפתאום בקול שנשמע בקושי אתם שומעים את השם שלכם או של אהובתכם? מתוך ההמולה מסתנן לו השם לתודעתכם, או שהחלטתם לקנות אוטו כתום ופתאום אין רכב כתום נמלט ממבטכם. זה מיקוד. יש אזור במוח (לא אכנס לזה עכשיו) שיודע מה חשוב לכם והוא דואג לידע אתכם בכל רגע נתון על כל הזדמנות להבחין במשהו שמשרת את אותו הדבר שחשוב לכם. פתאום דברים קורים… מחשבה יוצרת מציאות.
אז איך יוצרים את המיקוד? איך מפעילים את אותו האזור במוח,( RAS ), שיהיה לנו לרדאר הזדמנויות? פשוט מאוד. חושבים על המטרה חושבים על הדרך כשקמים בבוקר ולפני שנרדמים, מכניסים את המטרה למודעות יומית , מתכננים את הדרך , מפרקים את התהליך לאבני דרך, כותבים ואפשר גם לתלות את המשימות ואבני הדרך על המקרר. המיקוד יופעל וכשיופעל ההזדמנויות יצוצו, לא כי הם לא היו שם לפני כן אלא שתעשו ערניים לכל הזדמנות שיכולה לתרום לכם לדרך.

4. לכו תצטיינו.

אז יש לכם חזון עם סיבות חזקות ואתם ממוקדים בו, כאן בא נדבך חשוב נוסף, להצטיין , משמעו להרים את הסטנדרטים שלכם. למה הכוונה? להיכנס לתחרות עם האני שלי מיום האתמול. מבלבל. לא? כל בוקר כשאתה קם אתה אומר לעצמך שוב היום אני משפר את עצמי בעוד משהו אפילו משהו קטן, לומד עוד משהו שיקדם אותי למטרה, מגדיל בקטנה את הרף של אתמול. השיפור ההדרגתי מעלה את הסטנדרטים שלנו יום יום. אולי לא נגיע ליעד אולי נגיע ליעד אחר במקום אבל מה שבטוח בגישה זו יצאנו נשכרים מהדרך.
המנצחים אם אלו שמשפרים את הסטנדרטים שלהם יום יום ובהתמדה. אכן זו עבודה אם כי היא מהנה כאשר היא הופכת להרגל. וזה מוביל אותנו לשלב החמישי והאחרון.

5. הרגלים.

שיהיה ברור. אי אפשר להשיג תוצאות בלי הרגלים מקדמים! אלו שמניעים אותנו קדימה במקום להשאיר אותנו תקועים במקום. הרגלים חשובים יותר מכישרון. הרגלים הם אלו שמבדילים בין מצליחנים לבינוניים או חס וחלילה לכישלונות. הרגלים הם ריטואלים, מעשים שעושים אותם בהתמדה שוב ושוב . יש את אלו שקמים בבוקר אפילו בלי שעון מעורר, מתחילים את היום בהתעמלות או ספורט, אוכלים ארוחת בוקר בריאה ויוצאים רעננים לעבודה. לעומתם יש את אלו שמושכים את הזמן מצלצול השעון ועד שמגלגלים את עצמם בקושי מהמיטה, חוטפים קורסון שוקולד, או שניים, את הקפה הם כבר שותים במכונית, לפעמים גם מתגלחים ברמזור, מגיעים עייפים מחסרי אנרגיה לעבודה. שתי דוגמאות להרגלים. נחשו מי המנ"כל מביניהם? אגב נקודת המוצא שלשניהם אותו כישרון .
הכול עניין של תקשורת פנימית של הדו שיח של האדם עם עצמו, מה שהופך את הסטנדרטים לאמיתיים לכאלו שיהיו חלק מאיתנו הם בדיוק אותם הרגלים מקדמים.
תחשבו על זה, איך נראים חיי המשפחה של אלו שההרגל שלהם כשבאים הביתה בסוף יום העבודה, לפתוח את המחשב לשוטט ולצוטט להתרגז על זה שהילדים מפריעים להם ולקנח בטלביזיה לעומת אלו שבשובם הביתה משקיעים זמן איכות עם הילדים והאישה ? ההבדל בין הצלחה וכישלון הם ההרגלים. ושיהיה ברור כשלון והצלחה הם לא אירועים גדולים שקורים פתאום, לא לא, הם תולדה של ריטואלים קטנים שנעשים שוב ושוב.
כשלון בא מדברים קטנים , כשלון להתקשר לומר מצטער לאומר אני אוהב אותך, לדחוף עצמך לעשייה. ואז מגיע משהו שאתה מגדיר ככישלון אתה מאשים את המקרה ולא את ההרגלים.
בדיוק מאותו המקום באות ההצלחות. מהדברים הקטנים, מההרגלים המקדמים שאנחנו מאמצים ועושים שוב ושוב בהתמדה. וזה נכון בכל תחומי החיים בעבודה בספורט וכמובן ביחסים! שמור על הריטואלים המקדמים והסביבה תתגמל אותך בסופו של דבר. רגעי שיא לא באים סתם כך צריך לעבוד בשבילם.
אתרו את ההרגלים המעכבים שלכם, המירו אותם בהרגלים שישרתו אתכם בדרך אל המטרה, והכי חשוב עשו זאת לאט בצעדים קטנים בלי דרמות ואז זה יעבוד.

הבטחתי לכם תרגיל, אז הוציאו דף ועט !

תרגיל : מה אתם רוצים לשנות השנה. כתוב איך נראים החיים שלך הנושא הזה עכשיו. כתוב את האמת.
מה ההרגלים שהביאו אותי לשם ? מה ההרגלים שמשאירים אותי שם, זה בדרך כלל יותר מאחד.
1. מה אתה רוצה ? מה החזון שלך? ספציפי.
2. מה הסיבות?
3. מה יעזור לך להגיע לשם?
4. מה התכנית פעולה שתשפר אותך יום יום ותקרב אותך למטרה?
5. מה ההרגלים שצריכים להביא אותך לשם.
6. בנה לוח זמנים.
מוזמנים לשתף אותי במה שיצא לכם ובאם יש דילמות אני כאן בשבילכם.
שוב שנה טובה, שנת צמיחה!

איל חובב מאמן אישי ומנטור עסקי
ayal@hovev.com

מכללת קשת למקצועות האימון

דירוג המאמר
תאריך הדירוג
שם המאמר
ביטול אזור הנוחות בשנת תשע
דירוג הדף
51star1star1star1star1star