מחפש קורס מאמנים אישיים?

כוח רצון (פתיח לחדר כושר של המוח) -איל חובב

"זה האנוש הקטן לכאורה, לכשירצה הרי הוא כוח שאין לנצחו".

מקסים גורקי (סופר)

כוח רצון הוא הכוח לשלוט בדחפים שלך, בעמידה בפני פיתויים  תוך כדי שאתה מגדיר לעצמך מהלך, מתחייב לו , לוקח על עצמך אחריות וממוקד במשימה תהיה תובענית ככל שתהיה.

על פניו זה נראה פשוט אומרים, מתכוונים ועושים, אך האם זה באמת תמיד קל? האם להחליט להתחיל דיאטה זה דבר מובן מאליו? או להתחיל בתכנית אימון כושר, לקום מוקדם בבוקר, להתחיל בפרויקט חדש, להתחיל בכתיבת ספר ועוד דוגמאות רבות שאתם מכירים לא פחות טוב ממני.

כוח רצון זה לקחת את אותו הרצון לקום בבוקר מוקדם לצאת להליכה או לריצה לתרגם את הרצון להחלטה: "אני קם בחמש בבוקר 3 פעמים בשבוע" ולהוציא את עצמך מהמיטה גם כשלא בא. אי אפשר להתחיל שום דבר חדש ובוודאי לא להתמיד בו ללא אותו כוח, כוח הרצון אבל מה לעשות? כוח רצון הוא משאב כל כך חמקמק.

פיתויים, פיתויים כמה שהם נפלאים וטוב שקיימים: עוגת גבינה מדהימה, כורסה פיצוחים וטלוויזיה במקום ריצה, מה הפסדתי בפייסבוק בעשר דקות האחרונות כשאני באמצע משימה, סטוץ (אם אתם בזוגיות כמובן) ועוד. פיתויים לא מפסיקים להתדפק על דלת תשוקותינו שוב ושוב מתלבטים ומקבלים החלטות כן פיתוי לא פיתוי. הדרך הקלה או הקשה? כוח רצון הוא הכוח לקבל החלטה על בסיס מה שאתה באמת רוצה תוך אמירת לא לפיתוי כמו גם היכולת לאמור כן לעשייה שתוביל אותך למטרתך. כולנו נולדנו עם השריר הזה שקוראים לו  כוח רצון, והוא ממש לא נעלם אולי רק נחלש. מה שמבדיל בינינו היא היכולת לאמן את הכוח הזה  (כוח רצון) ולהביא אותו לידי ביטוי ומתוך כך מבדיל בין מידת הצלחתנו בחיים. מידת בריאותנו ואושרנו. כן, כן אושרנו.

מי שנכח בהרצאות או סדנאות מודעות לבטח שמע על כוחו של המוח כאבר ביולוגי להשפיע על מהלך חיינו ולבטח ציינו מחקר או שניים על מנת לבסס את טיעוניהם.

בהיותי מאמין דגול בידע כמקדם ממריץ למוטיבציה אני רוצה להעמיק קצת בנושא השפעתו של החלק במוח הקרוי  קליפת המוח הקדם מצחית, או בשמה הלטיני "הקורטקס הפרא-פרונטאלי" מול השפעתה של האמיגדלה, אותו חלק במוח האחראי על רגשות, פחד וכושר שרידות . ההבנה תאיר בפניכם את היכולת האמיתית שלכם לשלוט בחייכם ממש לאמן ולפתח את ה"שריר" הזה במוחנו שיחזק בנו את כוח רצון , שליטה עצמית ויכולת החלטה טובה יותר.

קליפת המוח הקדם מצחית התפתחה אבולוציונית אחרונה ונמצאת בקדמת המוח, במצח. הוא זה המאפשר גמישות מחשבתית ומעורב בתפקודים המחשבתיים הגבוהים כמו גיבוש תוכנית ואסטרטגיה. הוא מקור הפעולות הרצוניות שלנו הנובעות משיקול דעת, ראיה לטווח ארוך והערכת התקדמות לעבר מטרה. הקליפה הקדם מצחית תורמת גם לחיזוקו של האדם כאשר מעשיו מקדמים אותו אל עבר מטרה רצויה כמו גם מעורבת בניתור משאבים פנימיים ובשליטה כנגד גירויים מסיחי דעת.

האמיגדלה לעומת זאת מופיעה בכל בעלי החוליות והתפתחה מוקדם באבולוציה. תפקידיה בין היתר הם לתאם רגשות לפעולות, פחד (אפקט הfight or flight  רוץ או הילחם( האמגדלה דורשת סיפוקים בטווח הקצר הנאות ועונג. זה אזור במוח ששומר עלינו מפני סכנות שרת אותנו בעבר היטב כשחיינו בסבך הן בשרידותנו מול טורפים או בגורמו לנו לאכול מעבר לצריכת הקלוריות אותם אני צריכים בכדי לייצר רזרבות לימי מחסור. יש המכנים את תחומי אחריותו כ"פרמיטיבים". ולא מתאימים לימינו שכן אין בנו הצורך בהישרדות כמו בעבר, האמת היא באמצע , ללא האמיגדלה לא נדע פחד מהו, לא יהיו בנו תשוקות ודחפים ונאבד את היכולת להיות מאושרים.

אפשר להגדיר את היחס בין שני חלקי מוח אלו ממש כשתי ישויות באותו אדם, ביהדות  מכנים את זה היצר הטוב והיצר הרע, האין והיין בתורות המזרח, באימון יש הנוהגים להתייחס לישות נפרדת בתוכנו בשם "השדון" שבתוכנו, אותה ישות שפועלת ספונטנית ובוחרת בדרך הקלה. זה לא השדון זה חלק מהדואליות שבנו והיא חשובה אבל! וכאן האבל היא צריכה שתהיה נשלטת  למען השגת מטרותינו האמיתיות בחיים. השליטה מתחילה במודעות וממשיכה בכוח הרצון ושליטה עצמית.

לפני שניגש לאיך לשפר את כוח הרצון יש להבין שהמוח כמו שריר עשוי מרקמה, בשריר הריקמה היא סיבי שריר וככל שנאמן את השריר כך תגדל רקמת השריר ויכולותיו יגברו . המוח עשוי מרקמה המכונה חומר אפור, ככל שנאמן אותה כך התקשורת בין התאים תתייעל וביצועיו ישתפרו. היום בעזרת הטכנולוגיה  ניתן לבחון את רמת פעילות המוח באזורים השונים בהקשר לגירויים ומתוך כך מוכח שהגדלת התרגול למשל בכוח רצון מגדילה את הפעילות בקליפת המוח הקדם מצחית ומשפרת את ביצועיה. ככל שרמת הפעילות עולה כך היכולת שלנו לעמוד בפיתויים ולהתמיד בדרך אל המטרה משתפרת.

אז מכיוון שהבנו שאין כוח רצון מבלי לתרגל , ותרגול וכוח הרצון אחד הם, נשאלת השאלה איך מתרגלים ? הנה כמה עצות:

מודעות: היכולת להכיר במעשינו בזמן עשייתם ולהבין מדוע עשינו כך, לצפות מראש את התנהלותנו הסבירה ולשקול מחדש את מעשינו. ללא מודעות תמיד נבחר בדרך הקלה. אם הדרך הקלה הייתה הדרך הטובה זה היה מצוין, אבל לרוב זה לא כך. אחת הבעיות היא שאנחנו לא מודעים לכך שהרבה מהבחירות שלנו קשורות בכוח רצון. רבות מקושרות לכוח רצון, אפילו קטנטנות כמו להשקות את העציץ עכשיו או מחר.

בואו תנסו משהו. בחרו יום, פתחו את המודעות שלכם לאילו מההחלטות במהלך היום היו קשורות בכוח רצון, האם בחרתי בדרך הקלה שהחלישה את כוח הרצון או בחרתי במה שמחזק? בסוף היום רשמו לכם את התוצאות. עצם עשייה זו תכניס אתכם למודעות עתידית ותזהו את אותה הנקודה בה כוח הרצון צריך לבוא לידי ביטוי.

עשיית הדבר הנכון: ככל שהבחירות שלנו יהיו יותר נכונות לנו ואני מדבר על הדברים הקטנים, כמו לא לדחות, לבחור בלהרים את הטוסיק לקום מהכורסה לריצה אפילו שהיא כיפית ומפנקת, לבחור את המאכל הנכון לנו על פי הערכים שלנו ולא על פי התשוקה כך נחזק את שריר כוח הרצון                                                                                                                       התחילו בדברים הקטנים, הקלים, אל תשנו את כל ההרגלים שלכם בבת אחת אלא בהדרגה וכך במודעות מתמשכת תגיעו לשליטה טובה יותר. דברים נכונים לעשות: להגביל את הצפייה בטלוויזיה, להוריד את המינון של שיטוט לא תכליתי באינטרנט, לאכול בריא, לסרב לאוכל לא בריא, להתרכז ולהתמקד בעבודה, לשריין לעצמך זמן שהוא רק שלך. אין ספק שאחרי שבוע תרגול של עשיית הדברים הנכונים  יקל עליכם לפעול מחוץ לאזור הנוחות שלכם ולקדם את מטרותיכם.

מדיטציה: מה הוא מכניס לי מיסטיקה עכשיו? אז לא! מדיטציה בעיני רבים נחשבת למיסטית משהו שקשור לעולמות רוחניים. ממש לא , מדיטציה היא כלי מדהים לחיזוק המוח לשליטה עצמית, שליטה באימפולסים, בכוח הרצון, קשב, מיקוד, מודעות לחיזוק כל מה שמקדם ומועיל לנו, חוץ מזה שהיא גם נעימה. השפעת המדיטציה נוגעת בכל תחומי חיינו, קשרים, זוגיות, קריירה ועבודה, אני מול עצמי מה לא? זה שם אתכם בליגה אחרת לגמרי של שליטה ומודעות. לאלו שאין להם סבלנות או זמן אפילו 5 דקות ביום תורמות לאורך זמן. בחינות מוח מראות הגדלת פעילות הקרום הקדם מצחי לאחר הצטברות של 3 שעות מדיטציה.

נשימות:  את הביטוי , קח נשימה, שמעתם? אז קחו נשימה. נשימה עמוקה, איטית ומודעת כמו במדיטציה  מרגיעה ומביאה אותך להתחבר למודעות הגבוהה שבך, רוב היום הרי אתה פועל על אוטומט וכאשר אתה לוקח כמה נשימות עמוקות ומודעות, בכל מקום ובכל מצב, בנהיגה, הליכה, ישיבת עסקים, תוך משא ומתן קשה, ברגע שאתה בוחר לנשום לאט עמוק ומודע ולו כמה נשימות אתה מתחבר לקרקע למשאבי הכוח שבך וזה מעצים בך בין היתר את כוח הרצון. הנפלא בזה הוא ככל שתרגל יותר תוכל להגיע למצב של נשימה אחת או שתיים בלבד יחזקו אותך ויקשרו אותך למקורות הכוח שבך. אז שוב לא לשכוח, קחו נשימה.

פרגון עצמי: האמת…. מגיע לי. חיזוקים חיוביים מוכחים כתורמים ומשפיעים על כוח רצון לאורך זמן פרגן לעצמך על הצלחותיך, מגיע לך !

שינה מספקת: עייפות מחלישה את הפעילות המוחית בקליפת המוח הקדם מצחית וכפי שנאמר כאשר פעילותה מוחלשת כך גם יכולתה להשפיע על כוח הרצון, לכן תן לעצמך שינה מספקת.

כושר גופני: גם כאן יש מתאם הדוק בין התמדה בפעילות פיסית לבין כוח הרצון וזאת מסיבות פיסיולוגיות מה עוד שעצם ההתמדה בכושר גופני היא בפני עצמה אתגר תרגולי ל-כוח רצון והתמדה.

רמת סוכר: על מנת שקליפת המוח הקדם-מצחית תפעל במיטבה היא זקוקה לאנרגיה ומכך לרמות סוכר יעילות. סטודנטים מכירים את ההמלצה לאכול פרי מתוק לפני בחינה על מנת להגביר את הריכוז. כוח רצון מושפע בהכרח גם הוא רמת הסוכר בדם.

הצבת מטרות מציאותיות ובטווחים ריאלים: בואו נודה בזה, רובנו לא נהיה ראשי ממשלה וגם לא אסטרונאוטים או מלכות יופי אז חבל להתבאס מזה אם אין לנו את הדרוש. הצבת מטרות ארוכות טווח עשויות לעודד אתכם לוותר, הגדירו מטרות מציאותיות בפרקי זמן סבירים שניתן לעמוד בהם.

 

לסיכום:

כוח רצון הוא משאב שבלעדיו לא נוכל להגיע לאף אחת ממטרותינו בחיים שכן כל עשייה אשר מטרה בסופה מוציאה אותנו מאזור הנוחות ולולא כוח הרצון היינו נכנעים בכל פעם ופעם.

לכל  אדם יכולת לכוח רצון  הפערים הם ברמת השימוש של כל אחד במשאב זה.

מי שמתרגל ומפעיל יותר את כוח הרצון מגיע להיות אדם מצליח יותר בכל התחומים כמו גם יותר מאושר יותר מסופק ויותר תורם למשפחה ולקהילה.

חשוב לזכור ש-כוח רצון הוא משאב מתכלה אשר על כן יש להשתמש בו בתבונה למטרות החשובות לנו.

הסוד להצלחה הוא הקצב אם תיקחו את כל העצות שהעלתי כאן בבת אחת מובטח לכם שתיפלו כמו אם תתחילו לרוץ מרתון מבלי הכנה מספקת. לכן התחילו את התרגול בנושא אחד שתבחרו תקבעו את ההרגל החדש והמשיכו הלאה.

איל חובב מאמן אישי ומנטור עסקי

מכללת קשת למקצועות האימון

 

קורס מאמנים אישיים ועסקיים – 3 מפגשים ללא מחויבות

אימון אישי בקבוצה קטנה

אימון אישי בקבוצה קטנה

דירוג המאמר
תאריך הדירוג
שם המאמר
כוח רצון (פתיח לחדר כושר של המוח)
דירוג הדף
51star1star1star1star1star