• כריזמה היא לא מולדת אלא נרכשת גם אתה יכול

כריזמה זו לא מתנת אל, כל אחד יכול לפתח !

כריזמה YES YOU CAN-

 

תן לאנשים, בכנות, תחושה שהם הכי חשובים בעולם והם יאהבו אותך .
תכונה מולדת או נרכשת?
אומרים על ביל קלינטון (הבעל של הילרי למי ששכח ), רפובליקנים שהתנגדו לו ובלשון המעטה לא אהבו אותו, "לא אהבתי את האיש לפני שפגשתי בו , לא סבלתי את האיש אחרי שפגשתי בו , אבל בזמן שנפגשתי איתו לא יכולתי שלא לאהוב את האיש!"
מה הקסם של קלינטון שכך אומרים עליו אויביו הפוליטיים ? כריזמה.
מקור המילה כריזמה בשפה היוונית "מתת אל"
תכונה מולדת שמי שקיבל.. קיבל ומי שלא.. לא. שטויות אני לא מסכים!
כששואלים אנשים מהי כריזמה מקבלים תשובות מתשובות שונות . אין הגדרה מדויקת ,אי אפשר למדוד כריזמה מאידך קל לחוש אותה, יותר מזה קל להתחבר אליה. בדרך כלל ימנו לכם אישים כמו מהטמא גנדי או ביל קלינטון, תשאלו מדוע, תקבלו כי יש להם את זה… את מה? , לא הגדרה אחת משותפת.
בעידן התקשורת של היום כשכל מועמד לתפקיד ציבורי נחשף בכל כלי תקשורת אפשרי, בקלאוז-אפ, בו כל תנועה הכי קטנה של גופו, פניו וידיו נחשפים לנו כאילו היו עומדים מולנו קרוב , ממש קרוב, בעולם שבו על כל משרת ניהול מתחרים כל כך הרבה אנשים איכותיים, אי אפשר להתעלם ממה שגורם לכל כך הרבה מאיתנו לבחור במועמד זה ולא באחר.
כריזמה גורמת לאנשים לאהוב אותך, להאמין בך, לרצות את קרבתך,ולרצות להיות מנהג על ידך. תאהבו את זה או לא , כריזמה גורמת לאנשים לעשות מה שאתה רוצה ובכך מסובבת את העולם.
אדם בעל כריזמה יש בו אישיות המסוגלת להוביל, להקסים, לעורר השראה, לשכנע ולהשפיע על אחרים. יש בה היכולת לקבל תשומת לב הערצה והתפעלות באמצעות אישיות והופעה מושכת.
המיתוס עד לאחרונה היה שכריזמה היא תכונה מולדת, תכונה ייחודית ולכן מתת אל.
אז זה ממש לא מדויק, מחקרים שנעשו בעשורים האחרונים מציגים נקודת מבט שונה אשר טוענת כי כריזמה היא תוצאה של תכונות ספציפיות או מערכת מיומנויות כמו כן והיא לא תמיד קבועה. במחקרים שנעשו במעבדות הצליחו חוקרים לווסת את רמת הכריזמה על ידי כך שהורו לאנשים לנהוג התנהגויות ספציפיות הקשורות לכריזמה. ככלל הכריזמה הפכה נושא למחקרים בשנים האחרונות תוך ניסיונות לבחון האם הכריזמה היא דבר מדיד ואיך אפשר "לרכוש" אותה..
ד"ר אורית גלילי צוקר יועצת פוליטית מתייחסת לארעיות של הכריזמה :, " אדם שמתחילים לראות בו מנהיג מתחיל לראות את עצמו ככזה ולהתנהג בהתאם. יש יחסי גומלין בין המנהיג לציבור. כריזמה היא עניין חולף אם כן." מנהיג שציבור מפסיק לראות בו ככזה הכריזמה בו יורדת. איך אמר איינשטיין? הכל יחסי 🙂
אז כן ,אפשר להחליט ללמוד את סודות הכריזמה ולאמץ התנהגויות מתאימות , כל שצריך זה לרצות , כמו כל דבר אחר. דוגמה טובה לכך הוא סטיב ג'ובס נראה למישהו שאם הוא לא היה מנכ"ל אפל מישהו היה מתייחס אליו ככריזמטי? ברוב חכמתו הוא היה מודע למעמדו ההולך ונבנה וצעד אחר צעד אימץ לעצמו במודעות ועבודה הרגלים שיעצימו את הכריזמה שבו.

אז זהו ש.. התנהגות כריזמטיות נופלות ב 3 קטגוריות : נוכחות – חום – כוח.
כל שלושת הקטגוריות הן מרכיבים הכרחיים ביצירת אישיות בעלת כריזמה, סוג ה-כריזמה תלויה במינון וביחס בין מרכיביה השונים. מסובך? ממש לא !

נוכחות:

אנשים שפגשו בדאלי למה, אומרים כי אי אפשר היה להתעלם מנוכחותו כך גם על נשיא ארה"ב קלינטון (שוב הוא) .קסמו של קלינטון נובע מהיכולת שלו להקרין כי הוא נמצא אתכם במאה אחוז הן בשפת הגוף, הן במבט והן בקשב, הוא באמת בכאן ובעכשיו. הזמן שלוקח לנו לקרוא שפת גוף נאמד בחלקי שנייה , לכן באם אתה לא ממש נוכח ושפת הגוף שלך מגיבה באיחור, התחושה שמשודרת ממך היא שאתה לא אותנטי (זוכרים את המאמר הראשון אותנטיות?) , אין דבר הרסני לאמון או ל-כריזמה מאשר חוסר אותנטיות.
דרכים טובות להתמודד עם זה הם :
לקחת כמה נשימות עמוקות תוך מודעות לשאיפה ולנשיפה, להתרכז בעיניים של האדם איתו אתה משוחח, כמובן שלא להגזים!, עצה נחמדה של חוקרת כריזמה "אוליביה פוקס", התרכז בקצות אצבעות הרגליים שלך עצם המחשבה שעוברת מהראש לקצות הרגליים דרך כל הגוף מאלצת אותך להתמקד בכאן ובעכשיו. תרגיל נחמד.
נוכחות מלאה נותנת לאנשים תחושת חשיבות בנוכחות מלאה אתה נותן להם להיות בתחושה שהם מרכז העולם , כריזמה היא גם איך אתה נותן לאנשים להרגיש כלפי עצמם.
דוגמה : ב-1886 במערכת בחירות באימפריה הבריטית בין וויליאם גולדסטון לבין בנימין דיזרעלי נפגשה עיתונאית עם שני המתמודדים לארוחה. כשנשאלה על הפגישות ענתה " אחרי הארוחה עם גולדסטון חשבתי שהוא האדם החכם ביותר בממלכה, ואחרי הארוחה עם דיזרעלי חשבתי שאני האישה החכמה באנגליה. נחשו מי ניצח? אל תנסה להרשים אותם תן להם להרשים אותך והם יאהבו אותך.

כוח:

אם יש לך את כל מרכיבי הכריזמה ללא כוח אתה תיחשב לאדם נחמד ותו לא. הכוונה היא לא הכוח הפיסי שבך או בהיותך שולט בכוחות צבא וכדומה, הכוונה היא מה הדעה של הסביבה עליך ביכולתך לנהל את העולם סביבך. אם זה סטטוס כסף או כל דבר אחר. אנשים יחפשו רמזים לרמת הכוח שבך, נוכחותך הפיסית, שפת הגוף שלך, בתגובת האחרים עליך, התייחסותך לעצמך,וכן גם ללבוש.
בעלי חיים משתמשים בהגדלת נפח גופם כדי לשדר כוח , גורילה אלפא למשל מרים את ידיו וטופח על החזה כשזר פולש לטריטוריה שלו, כך גם זכרי אלפא אנושיים תופסים יותר שטח כדי לשדר כוח ושליטה כמו יד על מושב סמוך, ידיים על המותניים,הרמת ידיים אל מאחורי העורף .

עצם אימוץ תנוחה חזקה מזרזת הפרשת הורמונים מעודדי תחושת חוזק כתוצאה מכך אתה מרגיש יותר חזק. עצם תחושת הכוח גורמת לך לנהוג כך ושוב מופרשים הורמונים מחזקים , מעגל. כל שצריך הוא להתחיל את מעגל הפרשת ההורמונים על ידי אימוץ תנוחה חזקה.
מעבדה התנהגותית ב MIT יכלה לחזות בדיוק של 87% תוצאות של משאים ומתנים, פרזנטציות עסקיות ושל הצלחת שיחות מכירה מבלי להקשיב למילים אלא רק בצפייה בשפת הגוף. רמת הביטחון העצמי שאתה משדר הוא, הוא שמנהל לך את הכוח שלך .

חום:

חום הוא בעצם מידת האמפתיה של אדם כלפינו עד כמה הוא מחבב אותנו ועד כמה הוא נותן לנו הרגשה שהוא ישתמש בכוחו לטובתנו.
את החום האנושי אני סופגים משפת הגוף ולומדים מהתנהגותו של האדם.
התשדורת של חום היא הרבה יותר ישירה משל כוח, היא לא ניתנת לזיוף בדיוק משום שהיא כל כך קשורה לשפת הגוף. בכל רגע נתון אנחנו מתקשרים תקשורת בליתי מילולית לא מודעת. לא לשלוט בכל הפרמטרים של התקשורת הלא מילולית במקביל ולאורך זמן, לכן הזיוף באם קיים סופו להתגלות במהרה. במקרים רבים אנחנו לא יכולים להגדיר מדוע אדם זה או אחר לא אמין עלינו לא אותנטי. לך תדע שמה שגרם לנו לחוש כך זה התחמקות העיניים ממבט ברגע חשוב או ניע שריר פנים לא במקום. אז זהו חום קשה לזייף אך הוא אחד משלשת עמודי הטווח של ה- כריזמה.
איך אם כך יכולים שחקנים למכור לנו דמות שאחר המציא? הם פשוט מאוד לומדים להיכנס אל תוך הדמות, הם לא מזייפים בזמן המשחק, הם הדמות . אז אם אתה רוצה להגביר את רמת ה-כריזמה שלך ואתה יודע עכשיו שבלי חום פשוט לא תהיה שם אז נסה להיכנס לדמות האדם החם ואז שפת הגוף תעקוב אחר דמותך המאומצת.
מה שיפה בזה שבסופו של דבר באמת תהיה אדם יותר חם. .Fake it until you make it.

אז כן כריזמה היא נשלטת, כן אפשר להעצים אותה (וגם ההפך) , אבל זה דורש מודעות, לימוד, עבודה והרבה תרגול.

הנה כמה טיפים רובם לא דורשים שינוי הרגלים דרמטי להעצמת ה-כריזמה.
היה מקשיב יותר מדבר פחות.
תן ולא על מנת לקבל חזרה.
שים את האגו בצד, ניסיון להרשים הוא ממש לא מרשים, תכלס זה כל כך שקוף!
בחר מילים חיוביות מילים מעצימות .
שבח את בן השיח שלך. פרגן לו .
כל תשומת הלב שתהיה לבן השיח, היה שם .
אל תדבר על חסרונות של אחרים. זה שמולך ידע שגם על חסרונותיו תדבר עם אחר.
אנשים אחרים חשובים לא פחות ממך עשיר כעני, קטן כגדול .
אמץ לעצמך את האומץ! זה מועיל בעצם בכל דבר.
תודה בחסרונות שלך.
הביט בעיניו של זה איתו אתה משוחח , (רק אל תגזים זה יכול להביך). קשר עין ישיר ובלתי מתחמק הוא כלי עוצמתי בתקשורת..
בחר את לבושך כך שיכבדו אותך.
חייך!!!! כמו מבט ישיר זה עובד כמו מטה קסם.
אמרנו, היה מקשיב יותר מדבר פחות, אז בשבוע הבא אדבר על הקשבה פעילה, הקשבה שיש בה קסם מיוחד ושמה אותנו במקומות אחרים.
והכי חשוב / ."ALWAYS LOOK ON THE BRIGHT SIDE OF LIFE"                                                                                                                                                                                           (מונטי פיטון)

איל חובב מאמן אישי ומנטור עסקי

דירוג המאמר
תאריך הדירוג
שם המאמר
כריזמה זו לא מתנת אל, כל אחד יכול לפתח !
דירוג הדף
51star1star1star1star1star