קשת בית ספר לאימון כמרכז המכשיר את זקני השבט העתידיים

מי החליף את זקני השבט ? מגמות בעולם האימון (אימון אישי)

זקני השבט

מה הופך אימון אישי לכל כך פופולרי במאה העשרים ואחת?

מה יש בו  ב-אימון אישי שכל ארגון, משרד ממשלתי וחברה שמכבדים את עצמם, נעזרים בו ככלי לקידום מנהליהם ועובדיהם כאחד? מה מביא דווקא אנשים שנמצאים בצמתים בחיים, אנשים שמתמודדים עם דילמות אישיות ומקצועיות מורכבות, אנשים שרוצים לפרוץ קדימה, לפנות למאמנים אישיים?
אימון אישי התחיל להתגבש כמתודה ושיטת עבודה בסוף שנות התשעים, ביסס את עצמו על כלים מתחומי האימון הספורטיבי, מהפסיכולוגיה, מחכמת "זקני השבט" ומהפילוסופיה.

המתודה לקחה את התיאוריות והמירה אותן לכלים פרקטיים, אשר אינם עוסקים בחקר העבר של המתאמן אלא יוצאים מהמקום שבו הוא נמצא בהווה ומובילים אותו אל הגשמת היעדים שלו דרך עבודה רציפה של עשייה מדידה, תוך אימוץ גישות מקדמות לדרך.

אימון אישי סכל בתחילת מסטיגמה של "פסיכולוגיה בגרוש", הרבה ציניות וסקפטיות הושלכה לעברו. אנשים ראו במי שנעזר במאמן אישי כמי שיש בו פגם, ולא כמי שרוכש כלים לצמיחה, לפתרון דילמות ולהתפתחות אישית.

יש המשייכים אימון אישי  ל"ניו אייג", האומנם?

אני רואה את זה הפוך לחלוטין. בהיות אימון אישי בנוי על תורות ותובנות עבר, תופסים המאמנים של היום את מקומם של זקני השבט החכמים אתם מתייעצים. בסופו של דבר אין כאן תובנות שהתפתחו בעת החדשה אלא תרגום ההיסטוריה של החכמה האנושית לכדי עשייה פרקטית לצורך פריצות דרך, צמיחה, ומצוינות.
ה"לגיטימיות" של אימון אישי הגיעה דווקא מהעולם העסקי. ההצלחות בעבודה מול צוותים ומנהלים, כמו גם תוצאות מדידות בביצועים וברווחים של חברות, הביאו בתחילה עובדים בארגונים שנחשפו לאימון להיעזר באימון גם לתחומים אחרים בחייהם ומכאן זה התפשט מפה לאוזן.

בישראל, אימון אישי ואימון עסקי התמקמו במקום הראוי להם רק בעשור האחרון, ועדיין נמצאים בהליכי הטמעה ראשוניים בתוך ארגונים. בנק הפועלים, למשל, כמו בנקים נוספים בכל רחבי העולם, מצמיד לכל מנהל, בכל פעם שהוא מקבל קידום, מאמן שילווה אותו למספר מפגשים. במפגשים אלו, המאמן עובד איתו על הכלים המנטליים הנדרשים ממנו בתפקידו החדש, ועל פי האג'נדה של אותו מנהל.

היות ועם הצלחות לא מתווכחים, אימון אישי התקדם באופן זה מפה לאוזן וכן מסדנאות העוסקות בפריצות דרך, הצלחה ותקשורת בין אישית. מי שעבר תהליך אימון ולקח אחריות על התהליך היווה דוגמה לאותם אלו שרוצים מהחיים שלהם יותר, אותם אלו שלא רוצים שהחיים יחלפו מולם.

השורה התחתונה – העולם של היום משתנה סביבנו בקצב מסחרר, הדילמות הקיומיות באות והולכות כמעט בקצב של השינוי הטכנולוגי. למעשה, השינוי הפך לדבר הכי קבוע שקיים היום – אבל אנחנו צריכים עזרה ללמוד כיצד להתמודד איתו.

לכאן בדיוק נכנס אימון אישי, עסקי או משפחתי
אימון אישי במהותו, עוסק בשינויים; הסתגלות לשינויים, חילול שינוי בעצמך לפני שהשינוי שלא ביוזמתך יכה על פניך, וכמובן – הכוונה לצמיחה, מי שלא נמצא בתהליך צמיחה בהכרח  נמצא  בנבילה.

שאלת מיליון הדולר

לא מעט אנשים שואלים אותי בראיונות הקבלה לקורסי הכשרת המאמנים אותם אני מעביר, "האם תהיה לי עבודה?" הרי יש כל כך הרבה מאמנים. התשובה שלי היא כן! השוק קיים, הדרישה קיימת, ולא רק שהיא קיימת – היא גוברת ומתרחבת לכל תחומי החיים; כלכלה משפחתית, זוגיות, הורות, אימון לנוער ולילדים, מיניות הפרעות קשב ועוד. כל שמאמן צעיר צריך, הוא את המוטיבציה השיווקית להגיע ללקוחות.

מניסיוני, אלו שבחרו באימון אישי כעיסוקם בחיים, אלו שהמקצוע בוער בהם בתשוקה, הם אלו שתופסים את מקומם חזק כמאמנים אישיים. הם אלו שבסופו של דבר הופכים למנטורים, מביאים כבוד למקצוע ומעיפים אנשים קדימה.

איל חובב מנטור ומאמן, אימון אישי ועסקי.מכללת קשת המרכז למקצועות האימון .

דירוג המאמר
תאריך הדירוג
שם המאמר
אימון אישי - מי החליף את זקני השבט ? מגמות בעולם האימון
דירוג הדף
51star1star1star1star1star