מנהיגות היא גם מנהיגות של האדם מול עצמו
מנהיגות היא בין התכנים שקשת בית ספר לאימון מטמיעה במאמנים שלה
מנהיגות היא גם מנהיגות של האדם מול עצמו

מנהיגות אותנטית- משה רבנו כמנהיג

מדוע אני מכנה את מנהיגותו של משה רבנו כ-מנהיגות אותנטית?

מה מיוחד בו במשה רבנו שהפך אותו ולדוגמה ומופת ל-מנהיגות?

מדוע היום אין מנהיגים בשיעור קומתו?

 מה כל אחד ואחת מאיתנו יכול לקחת לעצמו ממנהיגותו?

היכולת הזאת של מנהיג כמשה רבנו לקבץ ערב רב של שבטים אשר כל תרבותם היא עבדות ופחד מתמיד לכדי עם מלוכד, ועם זאת שומר על ייחודיות שבטית, זוהי מנהיגות ראויה ללימוד וחיקוי, לא מנהיגות פופוליסטית, לא מנהיגות שתכליתה לשמר את עצם היותה למען שררה כוח ,טובות הנאה וכבוד, זו שאנחנו מכירים אותה כל כך טוב בתקופתנו .

 

מנהיגותו של משה היא מנהיגות שיש בה חזון, אהבת אדם, הקרבה טוטלית למען העם והמטרה המשותפת, זוהי מנהיגות שיש בה גם חוקים ברורים, גם שפיטה וגם שכיבה על הגדר מול הכול יכול למען העם.  זוהי מנהיגת של מנהיג שיודע בדיוק מאין בא ומה תפקידו. זוהי בדיוק מנהיגות אוטנטית.

 

שני חגים מיוחסים לתקופת הנהגתו של משה רבנו, פסח מסמל את המעבר שלנו כשבטי עבדים לעדת בני חורין. סוכות מסמל את התגבשות השבטים, בני ישראל, בדרך לא דרך, במדבר שומם, במבחני אין קץ לכדי עם אחד, עם חזון משותף, אמונה אחת, וגורל אחד כל זאת תוך שמירה על עצמאות הייחודיות של כל שבט (בדיוק ההפך מההפרד ומשול הקיים בימנו) כל זה תחת הנהגתו הדרכתו והובלתו של אדם אחד. אדם כבד פה וכבד לשון, איש שמתקשה להגות מילים שהרטוריקה לא שגורה בפיו מנהיג הנאלץ להשתמש בפיו של האחר, של אחיו על מנת לשאת את דברו, שביטחונו בהתאמתו לתפקיד לא תאמה את גודל המשימה שהוטלה עליו, מנהיג עניו וצנוע על אף שגדל כנסיך, מנהיג שבמושגים שלנו היום היה רחוק מכדי להיות מכונה מנהיג כריזמטי. עד כדי כך שאין מצב שהיה נבחר מול נתניהו ,מול הרצוג או מול לבני.                                                                                           והוא, משה רבנו , היה לא רק המנהיג הגדול ביותר של עם ישראל אלא המנהיג הגדול ביותר שקם אי פעם. מנהיג שהשפעתו הרבה מעבר לתקופת הנהגתו אלא נצחית.

 

מה היה בו במשה שעשה ה-מנהיגות שלו לסדר גודל של מעצב ומשנה עולם? שהשפעתו חסרת זמן ונצחית? מהן אותן תכונות ייחודיות שהיו בו שהלוואי והיו רק חלקם קיימים במנהיגים של היום?

  1. אהבת אדם.
  2. ענווה.
  3. אומץ ויכולת לשלם מחיר אישי גבוה.
  4.  "אחד ומשול." יכולת יצירת חזון משותף אשר יהיה בו את העוצמה המספקת כוח התמדה ועמידה בקשיים  ברגעים הכי קשים של העם במדמר. ואיחוד ערב רב בעל פוטנציאל סכסוך גבוה לכדי עם .

 

 

מנהיגות ואהבת אדם וצדק

תוך גישה סוציאלית בלתי מתפשרת משה מתואר כלוחם צדק למען כל אדם באשר הוא אדם. שלש דוגמאות לכך מובאות ברצף (שמות ב יא-יח). משה הורג את המצרי המכה עברי, משה מנסה, אם כי ללא הצלחה להפריד ביד שני עבריים רבים אשר האחד מכה את חברו, ולאחר בריחתו של משה למדיין מתואר הצלתן של בנות רעואל במדיין מפני הרועים, והשקאת צאנן. אהבת האדם שבמשה מתגלה לאורך כל הנהגתו את העם במדבר. מנהיג ללא אהבת אדם הוא שליט לא מנהיג.

 

מנהיגות וענווה

 "ויאמר משה אל-האלהים מי אנכי כי אלך אל-פרעה וכי אוציא את-בני ישראל ממצרים." (שמות ג, יא)…..  "והאיש משה ענו מאוד מכל האדם אשר על פני האדמה", (במדבר, יב,ג). היות משה רבנו רועה צאן 40 שנה במדבר מדיין בעת גלותו ממצרים, בדידותו במדבר עיצבו כנראה את אישיותו ותרמה רבות לענוותו.  ענוותו אפשרה לו  להעביר חבורת שבטים מ"סיר הבשר" למסע תלאות אין סופי תוך מרידות תלונות והתנגדויות בלתי פוסקות  ווכן לשמר את מנהיגות לאורך כל כך הרבה זמן תוך הגנה בלתי מתפשרת על העם מול האל מחד, והטמעת חוקים ואמונה מאידך.

 

מנהיגות ואומץ

אומץ ליבו של משה רבנו ניכר לאורך כל חייו כמעט בכל פרשה, החל מהגנה על בן עמו מהמצרי, המשך בפרשת בנות מדיין על פי הבאר, עמידתו מול פרעה, קבלתו את ההנהגה אל אף היותו מגמגם וחסר ביטחון ביכולתו, הנהגת עם קשה עורף בתלאות וניסיונות מרד ובעיקר בעמידתו האיתנה להגנה על העם מול האל , בולט במיוחד בפרשת חטא העגל. אז מנהל משה ויכוח עם האל ישירות.

"למה אתה אומר לי כי שיחת עמך ואתה מתנער כי זה גם עמך? ומה יגידו המצרים והעמים? יגידו שאתה מפקיר את העם כאילו אתה שונאם"

"כיצד אתה מפר את שבועתך והבטחתך לאבות , ארבה זרעכם ….. ?"

 

מנהיגות ו-"אחד ומשול".

בניגוד לשליטים הפועלים בשיטת ההפרד ומשול, הנהגתו של משה רבנו התאפיינה ביכולת לאחד שבטים שונים אשר חוו עבדות כל חייהם, ערב רב של אנשים, לכדי עם אחד עם אמונה אחת , חזון אחד וכל זאת בתנאים לא תנאים, תוך שילוב מנהיגות שיש בה אהבת העם, אמונה בלתי מתפשרת, חוק וסדר שפיטה וענישה. משה במנהיגותו יצר יש מאין.

 

המנהיגים של ימינו אכן יש בהם תכונה או שתיים מאלו אך לא את המכלול, חלקם יש בהם אהבת עצמם העולה על אהבת אדם. מעטים מהם מצטיינים בענווה. מנהיגים אמיצים ניתן למצוא פה ושם, עם זאת כאלו שמוכנים לשלם מחיר אישי כבד נדיר למצוא. מבלי להזכיר שמות לא מעט מנהיגים אותם אנחנו מכירים היטב שולטים בשיטת הפרד ומשול במקום אחד ומשול.

מי כן יש לו חלק מתכונותיו של משה.

מנחם בגין הצטיין באהבת אדם וצדק ובענווה.

שרון ורבין הצטיינו באומץ ושניהם שילמו מחיר אישי גבוה.

בן גוריון הצליח לאחד עולים מקצוות העולם, בעלי תרבויות שונות ולוחמים מארגונים שונים לכדי עם החי במדינה אחת תחת דגל אחד.

עם זאת משה מכיל את כל אלו ועוד.

 

מנהיגות אינה מתבטאת רק בהובלת עמים. מנהיגות באה לידי ביטוי בכל מקום בחיינו, מול אלו הכפופים לנו בעבודה, מול ילדינו ומשפחותינו, מנהיגות מתבטאת בניהול משברים וגם בהתנהלות נכונה של האדם מול עצמו, ביכולת שלו לייצר לעצמו חזון, להתמיד בדרכו ולעמוד בהסכמים שלו מול עצמו.

די לנו אם נהיה מודעים בעשייתנו, לאהבת האדם, לענווה, לאומץ, ולפעול כמאחדים כדי שחיינו וחיי סביבתנו יהיו יותר טובים.

חג שמח

איל חובב מאן אישי ומנטור עסקי

ayal@hovev.com

054-44441823

מכללת קשת למקצועות האימון

דירוג המאמר
תאריך הדירוג
שם המאמר
מנהיגות אותנטית- משה רבנו כמנהיג
דירוג הדף
51star1star1star1star1star