צא מהקופסה ושחק את משחק החיים

משחק החיים, כמה באמת עולים על המגרש?

הסכנה הגדולה בחיים היא הסיכון לבזבז אותם מבלי לעשות את שאתה באמת רוצה מתוך שכנוע עצמי שתוכל להתפנות לזה מחר!

 אלן ווטס פילוסוף אמריקאי בן המאה העשרים.

משחק החיים מתחיל מרגע היציאה לאוויר העולם.

המשחק היחיד בו נזרקת למגרש מבלי לשאול את דעתך הוא משחק החיים.

אין לך בחירה באם לעלות למגרש או לא. מרגע שעלית כל הבחירות שלך אתה הוא שתבחר היכן תהיה שחקן והיכן תסתפק בלשבת על הטריבונה ולפרשן.

האם הבחירות באמת תלויות רק בנו? מסתבר שלא.

 בתרבות שלנו כמו רוב התרבויות המתקדמות, כשילד בא לעולם יש לנו כלפיו גישה "יוצאת דופן" לקבלו. במקום לברך את  המתוק על הצטרפותו למין האנושי ולהודות לו  על בואו, אנחנו מרעיפים עליו רשימת חוקים, חוקי המשחק,  משחק החיים שלנו (הגדולים) על פיהם עליו לשחק, כבר על ההתחלה. אנחנו מלמדים אותם את החוקים כדי שידעו איך להתנהל בעולם ההולך ונעשה מורכב , וכשאלו יגדלו ישכללו וימציאו הם עוד חוקים.

הילד גדל בגישה ובתחושה שהוא בתקופת מבחן תמידית, הוא לא "באמת אדם"  עדיין אלא מועמד לאנושות. השיטה היא הכנה מתמדת לחיים כאשר לא בטוח שהיותו של המתבגר במבחן מתמיד אכן מכין אותו באמת לבחירת שחק החיים בו יבטא עצמו במלואו, בו ימצא את יעודו.

זה מתחיל עוד בעריסה אבל נתחיל אנחנו בגנון ובגן, מסגרת ראשונה, מכינים את הזאטוט לכיתה א' וכשהוא הגיע, מתחילה שיטת הציונים שהיא סאגה מתמשכת של הכנה לכיתה ב ,ג ,ד …. תיכון… אוניברסיטה….  טקס סיום ורק אז הוא מבין ש-משחק החיים שלו הוא שלו והסביבה, הורים, משפחה, חברים הם צופים או פרשנים בלבד.

האחריות על משחק החיים עוברת אליך.

אתה הוא אותו הזאטוט ואתה הוא היוצא לחיים!  אומנת לכך כל חייך. מה אתה עושה בעצם? קרוב לוודאי שאתה נכנס לעבודה מעניינת יותר, מעניינת פחות, אתה מצופה להביא תוצאות הולכות וגוברות, אתה מתוכנת לכך, תוצר מושלם של השיטה.

בגיל 40 אתה מוצא עצמך אולי סמנכ"ל או מנ"כל באיזו חברה, מסתכל אחורה על הדרך ואומר לעצמך, ואוו הנה הגעתי. הגעתי אבל מרגיש מרומה משהו, מה השתנה בתחושה שלי אתה שואל את עצמך? החיים מרגישים לי אותו הדבר כמו תמיד.  תוכנתתי לחיות את העתיד יום אחר יום, מסגרת אחר מסגרת, תפקיד אחר תפקיד. איפה אני בתוך משחק החיים שלי? האם לזה פיללתי?

אתה מדמיין את עצמך בעתיד עשיר יותר ויותר, "עושה" כסף כדי ללכת הביתה בתום יום עבודה ולהתענג על התענוגות שהוא יוכל להשיג לך, לבוא הביתה לאיזו "חגיגה" חיננית של ארוחת שחיתות, כמה נפלא. בסופו של דבר האוכל אותו האוכל, ולאחריו אתה כמו רובם מתיישב על הספה ומבלה את מרבית ערבייך בהסתכלות ברפרודוקציה אלקטרונית חסרת טעם ריח ומגע  של החיים מבעד למסך זכוכית ואתה חי בתחושה שאותו משהו טוב שצריך היה להגיע עוד לא הגיע, אולי יגיע בעתיד? אתה בחברה טובה שנקראת חברה אנושית מתקדמת, זה בסדר, זו החברה, השיטה, התכנות זה לא אתה. אנחנו מתוכנתים לתחושת זהות פגומה ואגב ממשיכים לתכנת את ילדינו לאותה גישה, גישה שתביא גם אתכם לבעיות חיים בלתי פתורות ולתסכול מתמיד.

האם זו גישה שתביא גם אותם לשחק את משחק החיים של מישהו אחר? לא שלהם? לדעתי כן.

בחירת משחק החיים שלנו על פי דרכנו מגיעה בדרך כלל בסוף.

יש "אור" בקצה משחק החיים, המטרה הסופית שהחברה מייעדת לך , באם תגיע עד אז היא הפרישה!

לכשתפרוש ויהיה הרבה כסף לבזבז על הנאותיך וגם זמן למכביר תוכל סוף סוף ליהנות מהחיים,לשחק את משחק החיים שלך על פי דרכך בלבד, לחיות את הכאן והעכשיו חופשי מתסכול ורדיפת עתיד, נכון שאז כבר לא יהיה לך כל כך הרבה כוח, לא יעמוד לך כמו פעם, לא כל שינייך יהיו בפיך, מחלה זו, מחלה אחרת…, כאבי גב,  פרוסטטה, סימנים ראשונים של אמנזיה. אבל, זמן, יהיה לך לממש את כל חלומותיך שלא מימשת בדרך.

הגישה התרבותית בה אנו חיים היא היא שמונעת מאיתנו לחיות את הכאן והעכשיו , את היום הזה. היא זו שמתכנתת ומלמדת אותנו לחיות את העתיד לרדוף את העתיד במקום להפוך את העתיד כחלק מאוזן מחיינו באיזון עם ההווה.

עלינו לבחור בכל רגע נתון את שם המשחק בו אנו משחקים את משחק החיים שלנו, האם מקדשים את העתיד על חשבון ההווה כפי שאולפנו או שמא מוצאים איזון נכון לחיות כל רגע נתון כאילו בו מתמצא כל מהות חיינו מבלי לסתור שאיפה לצמיחה מתמדת.

אין כוונת המאמר משום הטפה לגישת ה"אכול ושתה כי מחר נמות" אלא לתובנה המתומצתת בציטטה של אלן ווטס אשר בהשראת הרצאה שלו נבעו ממני המילים.

שחקן טוב ב-משחק החיים הוא זה ששם לעצמו יעדים לטווח ארוך תוך כך שהוא חיי את ההווה במלואו.

למי שהגיע עד כאן אני בטוח שירצה לראות את הסרטון הבא: חמש החרטות

איל חובב מאמן אישי מאמן עסקי.

מכללת קשת מרכז למקצועות האימון 

דירוג המאמר
תאריך הדירוג
שם המאמר
משחק החיים על פי איל חובב, קשת
דירוג הדף
51star1star1star1star1star