הקשבה פעילה כמקור לימוד

תקשורת בין אישית – עצמתה של הקשבה פעילה

בנשואי, אשתי הייתה נוהגת לומר לי "תקנה אל תמכור" . כוונתה הייתה תקנה ידע , בתכלס להקשיב יותר מאשר לדבר. כמה חכמה במשפט אחד.

כשהייתי מנהל חברה בין לאומית מיקדתי את התקשורת שלי בהעברת מסרים נכונה, בהגשת פרזנטציה מעניינת ומשכנעת, ביצירת תקשורת דינמית, תוך  שימוש בכל מרכיבי התקשורת המילולית והבלתי מילולית.

 

כמובן שגם הקשבה הייתה בין הכלים שבהם השתמשתי, כאתנחתא קלה בין העברת מסר למשנהו. חשבתי שאני יודע להקשיב טוב. לפעמים זה היה נכון אבל פעמים לא מעטות כשלתי בכך ושילמתי מחירים גבוהים, הן אישיים והן כספיים. הקשבה פעילה היא כלי תקשורתי רב עצמה, כלי משנה חיים. מי שיודע להקשיב בלי ספק יצליח יותר בכל תחומי חייו, בעבודה, בזוגיות בהורות ובחברה.

מהי הקשבה אמתית, הקשבה פעילה, נקייה למדתי רק בעבודתי כמאמן עסקי ואישי.  מצאתי עצמי בצד השני של המשוואה, ממעביר מסרים ודובר נעשיתי מקשיב ומכיל. להיות מאמן טוב זה אומר להיות מקשיב טוב, זה לא מובן מאליו, דורש מאמץ ריכוז והשקעה. במקרים רבים זה מה שכולנו צריכים, פשוט שיקשיבו לנו, שישקפו לנו ושישאלו אותנו שאלות רלוונטית מתוך התעניינות כנה ולא שופטת וזה כבר יעשה בנו את כל העבודה, זה מה שיזיז אותנו, הקשבה ולא יעוץ.

 

את ההקשבה הפעילה לקחתי מחדרי האימון לחיי ככלל והרווחים הגיעו מיד. כשאני מקשיב אנשים מקשיבים לי יותר. יכולת ההשפעה שלי גדלה. מעגל החברים גדל, אני חי בשלום עם הסביבה.  שורה תחתונה הרבה יותר טוב לי עם עצמי ועם העולם.

 

מהי הקשבה פעילה אם כן? הקשבה פעילה היא הקשבה לכל מכלול המסרים שאדם מעביר לנו, להיות לגמרי מרוכזים בו, בכל רמז, להיות נוכח בשבילו במלוא מאת האחוזים.                                                                       כולנו מקשיבים למילים וזוכרים בערך 20% מהנאמר בסוף, הקשבה פעילה היא במימדים נוספים,  הקשבה לשפת הגוף, לקשר בין שפת הגוף לטקסט, מבע העיניים, לאינטונציה ולטון שבהם נאמרים המילים, לרווח שבין המילים, (אותן שתיקות שבין המילים ובין המשפטים מעבירים מסרים לא פחות חזקים מהמילים עצמן אם רק מקשיבים להן.).

 

למה כדאי לפתח את הכושר להקשיב באמת?

כי בהקשבה פעילה אתה קודם כל נמצא בכאן ובעכשיו ומתוך זה סופג את המידע נקי ככל שאפשר מאג'נדות, משיפוטיות או מכל פרדיגמה שיש בך. ומתוך זה תוכל להגיב נכון יותר למצב באיכות אחרת  הן לעצמך והן לבן השיח שלך.

 

ככל שתקשיב יותר הצד השני ירגיש שעזרת לו יותר .

ככול שתקשיב יותר ככה יאמינו לכם יותר.

כשאתה מקשיב במאה אחוז יקשיבו לכם יותר.

בהקשבה מכתיבים אוירה.

ההקשבה תלמד אתכם משהו שלא ידעתם.

 

ההקשבה תאפשר לכם להיפתח לשינוי ולצמיחה וכן לייצר צמיחה עם זה שמולך .

 

ההקשבה תאפשר לכם ליישב או הבנות וקונפליקטים.

 

ההקשבה תפתח לכם הזדמנות ללמוד על צרכיו של הלקוח, החבר, הקולגה, וכל בן    שיח אחר.

 

ההקשבה תאפשר לכם  התרגשות מגילוי עצמי ומנגיעה בחלקים שבדרך כלל לא באים לידי ביטוי.

 

כמקשיבים פעילים תתגלו כחברים תומכים ונאמנים.

 

ההקשבה תאפשר לכם להיות מסוגלים לראות את עולמכם בצורה אחרת .

 

אז תקשיבו לי , תתחילו להקשיב 🙂

 

איל חובב מאמן אישי ועסקי
לשרותך ayal@hovev.com

דירוג המאמר
תאריך הדירוג
שם המאמר
תקשורת בין אישית - עצמתה של הקשבה פעילה
דירוג הדף
51star1star1star1star1star