על הצלחה כשלון ומה שביניהם

הרבה עברתי בחיי, הן הצלחות והן כישלונות אך מעולם לא הרגשתי כישלון, מעולם לא נכנעתי. כל כשלון היה לי מקפצה למקום יותר גבוה. כותב רבי יצחק הוטנר זצ"ל, (לשעבר חבר מועצת גדולי התורה באמריקה אגרות ה"פחד יצחק") – "החכם מכל אדם [שלמה המלך] אמר 'שבע ייפול צדיק וקם'.יש  החושבים כי כוונתו, אע"פ ששבע פעמיים ייפול צדיק קום יקום. מאידך יש שמבינים שהכוונה היא שמהות הקימה של הצדיק היא דרך השבע נפילות שלו" .

 

האם הכישלון הוא בעצם הדרך להצלחה? אכן כן אם כי זה לא מובן מאיליו, על מנת שיהיה כך עלינו לדעת לקבל את הכישלונות כמו גם את ההצלחות וכן בתנאי שנבחר להמשיך בדרך אפילו אם נכשל שוב ושוב.

 

אין דוגמא יותר קלאסית מהדוגמא של תומס אדיסון בדרכו להמצאת הנורה החשמלית. כ- 5000 פעם נכשלו ניסיונותיו לייצר נורת להט שתאיר לאורך זמן מבלי לשרוף את חוט הלהט וזאת תוך נחישות והתמדה. אדיסון צוטט כאומר "לא היו לי 5000 כישלונות. למדתי 5000 דרכים שאינן עובדות. ועם כל דבר שלמדתי שאינו עובד, כך התקרבתי אל משהו שכן יעבוד." כמה נפלא וכמה טוב שלא התייאש בפעם ה- 4999.

 

אין שום הצלחה בלי כישלון שמקדים אותו ובא לפניו. זהו טבעו של עולם, מאז ומעולם. שום דבר אינו בא בקלות. חשבו על כך שאם כולנו בינקותנו, בעודנו "לוח חלק", היינו מתייאשים מכישלונותינו היינו כולנו זוחלים עד עצם היום הזה.

 

אם כך מי הם בעצם המורים הטובים ביותר להראות לנו את הדרך אל ההצלחה אם לא התינוקות? אם הם יכולים ליפול שוב ושוב (ולא רק שבע פעמים), אם הם, ילדינו, יכולים לכאוב ולבכות מהנפילות החוזרות ונשנות בניסיונם ללכת אין ספור פעמים עד להצלחה הבלתי נמנעת, מי אנחנו שנוותר שנתייאש שנחוש כנכשלים?

 

עצתי היא:  הודה בכישלון מול המראה, אל תכחיש! סלח לעצמך. התעלה מעל האגו. זכור תמיד שבכל הנוגע בכישלון, האגו הוא אויבינו הגדול ביותר! הפק לקחים תוך למידה. התמקד שוב מול המטרה: נסח מחדש את הדרך למטרה תוך תיקון הטעויות (מצא דרכים חדשות). המשך בדרך תוך מודעות שיתכנו שוב כישלונות בדרך להצלחה הבלתי נמנעת!

איל חובב מנטור לחיים
קשת המרכז למימוש יעדים
בית ספר לאימון.

דירוג המאמר
תאריך הדירוג
שם המאמר
על הצלחה כשלון ומה שביניהם
דירוג הדף
51star1star1star1star1star