אנרגיה והומור בסדנאות סגנונות תקשורת

שינויים גדולים בצעדים קטנים

הדרך שלי לריצות ארוכות ולשינויים ככלל. כשתדע ליצר שינויים קטנטנים תוכל לשנות את חייך לעד.

מאז ומתמיד שנאתי ריצות ארוכות, מעולם לא הייתה לי בעיה עם מאמץ פיסי ובכל זאת רק המחשבה על ריצה ארוכה עוררה בי התנגדות חזקה. מחסור שחשבתי לבלתי עביר ובכל זאת אמרתי לעצמי שוב ושוב, יום יבוא וארוץ, יום יבוא ואשבור את המחסום. וכך שנה אחר שנה אחר שנה. אתם בטח מכירים את זה, יום אחד ארוץ…. אעשה דיאטה….אתחיל לקרוא תדיר…. אכתוב אעשה משהו מקדם לשם שינוי.

 

היום הזה הגיע כשעברתי מעולם העסקים אל עולם האימון – מקורס מאמנים אישיים דרך קורס אימון עסקי ואישי. כבר בתחילת תקופת ההכשרה הבנתי שאין לי ולא תהיה לי הזכות להוביל אנשים לשינוי מבלי שאדע לעשות זאת בעצמי באותם מקומות שדורשים ממני התמודדות עם החסמים העמוקים שבי תוך התמדה והשגת המטרות.

המשימה הראשונה שלי הייתה זו שסימלה בעיני את החסם החזק ביותר שליווה אותי כל חיי, רציה למרחקים ארוכים, ריצה רצופה של עשרה קילומטר.

 

בשמחה רבה הכנתי לעצמי תכנית אימון, להתחיל בחצי קילומטר ריצה. מאוד קשה היה להתמיד, היציאה מהבית הנעים לריצה הפכה לסיוט לא הצלחתי להתמיד. החלטתי לא להתייאש, מוטיבציה התחלתית הייתה בי אך היא לא עמדה במבחן הזמן. הבנתי שאם אני רוצה להשיג את המטרה עלי לפרק אותה למשימות קטנות, לצעדים קטנים שיעקפו את המחסומים שבי  להטמיע הרגלים בקטנה לבסס אותם ומשם להמשיך שוב בצעדים קטנים, כך עשיתי. הייתי חייב לעקוף עוד מחסום, מתי לצאת לעשייה, אם לא אקבע זמן מדויק או טריגר לעשייה אשגה בדחיינות שכן "למה לא לדחות לעוד מעט…" . קבעתי את  שמונה בערב כמתאימה לי. לא יצאתי לריצה, יצאתי לסיבוב של כמה דקות מחוץ לבית, שוב ושוב ושוב עד שזה הפך לי להרגל. לא היה בהליכה מאמץ כמה דקות בלבד התרגלתי העשייה הפכה הרגל.

 

מכאן התקדמתי בצעדים קטנים, עוד דקה הליכה ועוד. לאט לאט הגברתי מהירות עד שיום אחד הגוף דחף קדימה לרוץ.  לא נתתי לעצמי יותר משלושים שניות ריצה בבת אחת. מעולם לא תכננתי מה אעשה כשיצאתי מהבית, את ההתקדמות עשיתי בהתאם לתחושה תוך כדי עשייה, כשהיה לי קשה פסיכולוגית לעשות את שעשיתי ביום הקודם נתתי לעצמי להוריד מאמץ לא התאכזבתי ולא שפטתי את עצמי על כך.

 

עבר חודש ועוד חודש ומצאתי עצמי רץ. רץ כהרגל. כמה חודשים נוספים והגעתי למטרה, ריצה של עשרה קילומטר רצוף. מכאן המשכתי לשפר מהירות שוב בשינויים קטנים וזעירים. היום אני רץ כהרגל ואוהב כל רגע. עקפתי את בוגדנותו של כוח הרצון על ידי יצירת הרגלים בשלבים, קיבעתי עוגנים והמשכתי הלאה. את הטכניקה הזו של הטמעת הרגלים חדשים בצעדים קטנים לקחתי לעוד ועוד מטרות שהצבתי לי בחיי כולל כתיבת מאמר אחת לשבוע כמו זה שאני כותב עכשיו. הנוסחה שלי היא: כשתדע לייצר שינויים קטנטנים תדע לשנות את חייך לעד. לשינויים קטנים לא צריך מוטיבציה מלבד המוטיבציה הבסיסית להתחיל.

איל חובב מנטור לחיים
קשת המרכז למימוש יעדים.
בית ספר לאימון

דירוג המאמר
תאריך הדירוג
שם המאמר
שינויים גדולים בצעדים קטנים
דירוג הדף
51star1star1star1star1star