שינוי על פי איל חובב מנטור לחיים

שינוי מתמיד – אל תתן לחיים לחלוף על פנייך

"אי שפיות: לעשות את אותו הדבר שוב ושוב ולצפות לתוצאות שונות“

אלברט אינשטיין

 

אם אתה מאותם אנשים שכאשר כשואלים אותם מה שלומך, עונים "הכול טוב" ובאמת מתכוונים ל "הכול טוב" אל תמשיך לקרוא חבל על הזמן שלך, מאמר נועד לאלו שיודעים שיש מה לשפר בחייהם ורוצים לעשות שינוי בחייהם.

שינוי בחיים!

שינוי בחיים! נשמע מפחיד ,מהפכני! כן ישנם שינויים מפחידים, לעבור לגור עם המשפחה בארץ אחרת זה מפחיד. לעזוב קריירה מצליחה בכדי להקים חברת סטארטאפ זה מפחיד, מרתק אבל מפחיד. שיני בחיים יכול להיות לכאורה מינורי על פניו וכשהוא מתרחש אצל אחרים הוא נראים מובנים מאליו אך רובנו שינוי הכי קטן יכול להיות הר קשה לטיפוס, הורדה במשקל, להתחיל ללכת, לרוץ, לשחות באופן קבוע, יש בינינו שאפילו ההתחייבות לזוגיות  גורמת להם לזיעה קרה.

 

יד על הלב כמה פעמים החלטת לשנות להשתנות, לעשות שינוי, להפוך את הקריאה לחלק מובנה בחייך , להקדיש יותר זמן איכות עם אהוביך? ועוד ועוד? כמה פעמים עשית הסכם עם עצמך אמרת שתעשה, באמת התכוונת לכך, אבל לא עשית. בפער בין הנאמר והנעשה טמון סוד התקיעות. סוד הדריכה במקום. כמו הביטוי היהודי העתיק "בין אמר לעשה ת"ק פרסה".

 

זה מתסכל ממש מתסכל להסכים עם עצמך שוב ושוב על שינוי על עשייה ולא לעמוד בכך. הנטייה הטבעית היא להאשים את עצמי. אז תן לי לגלות לך שני דברים, אחד, אתה ממש לא אשם, השני אתה כל כך לא לבד, רובנו כך בתחומים מסוימים בחיינו. והשני, הכל ניתן לשינוי גם הפחד משינוי.

 

לדעת לעמוד בהסכמים שלנו עם עצמנו זה לקחת אחריות מלאה על חיינו, לקחת אחריות מלאה על חיינו זו להיות המנהיג של חיינו, וזה מה שנקרא לחיות את החיים, לא לתת להם לחלוף על פנינו. להיות המנהיג של חייך פירושו להוביל חיים בעלי משמעות. הדרך הטובה ביותר להיערך לעתיד היא להמציא אותו.

 

נשמע טוב נכון? אבל איך עושים את זה? איך תנהיג חייך לשינוים שיקרבו אותך לשאיפותיך לחלומות שלך. מרביתנו מובילים את השינויים בחיינו רק כאשר הכאב גדול ולעתים בלתי נסבל, רק אז נסכים לצאת מאזור הנוחות ונפעל ל שינוי, לעתים מאוחר מידי.

החכמה בחיים היא להפוך את השינוי לחלק מובנה בחיינו, שינויים מתמידים לא דרמטיים ואומר להיות תמיד בצמיחה. חשוב לזכור ששינויים גדולים קורים בקטן. רק צעדים קטנים יבריחו את הפחד.

הדלת לשינוי היא דלת הנפתחת רק מבפנים רק אנחנו יכולים לפתוח אותה. נשאלת רק השאלה-איך מניעים את עצמנו לפעול על אף פחדים, מחשבות, אמונות מגבילות ועוד?

 

שלב ראשון מודעות עמוקה רצון, החלטה והגדרה: כדי להניע עצמך ל- שינוי קודם כל צריך שיהיה הגירוי והרצון לשנות , הגירוי בא בדרך כלל מחוסר שביעות רצון בקיים בתחושת החוסר. כל חוסר שהוא, הגירוי מוביל למודעות. המודעות לבדה אינה מספיקה היא צריכה להיות נתמכת ברצון כן ואמתיי לעשות שינוי.

 

שלב שני החלטה: כאשר יש בנו את המודעות והרצון עלינו להגיע להחלטה, שלב ההחלטה הוא שלב קריטי שכן בלעדיו לא יקרה כלום להפך, באם יש מודעות ורצון ואין החלטה יש תסכול. החלטנו? נפלא. מוכנים לתכנן את הדרך. אך לפני שמתכננים חשוב להגדיר בבהירות את המטרה שתהיה כמגדלור המאיר את דרכנו. במילים אחרות יצירת חזון.

 

שלב שלישי התארגנות לשינוי:  תכנון, פרוק לשלבים ולאבני דרך שנוכל לעמוד בהם. על מנת שנוכל להתמיד בתהליך השינוי חשוב שהצעדים יהיו קטנים, בלתי מפחידים כאלו שלא יפעילו בנו חסמי התנגדות.

 

שלב רביעי לקיחת אחריות לדרך: אין אפשרות להתמיד ללא לקיחת אחריות. לקיחת אחריות היא הסכם שלך עם עצמך להתמיד בדרך על אף הקשיים הצפויים, על אף הנפילות שיבואו. אם תכין עצמך מראש לקשיים לנפילות יקל עלייך לחזור למסלול לאחר שתסלח לעצמך כמובן על הנפילות.

 

שלב חמישי אימוץ גישות נכונות לדרך: לא פשוט! על מנת לצאת לדרך השינוי יש להצטייד כמו לכל מסע בכלים המתאימים. אני מתכוון כאן לכלים מנטאליים שיאפשרו לך להיות מצויד בכוחות ולהתמיד בדרך בנחישות. בניית מוטיבציה, כוח רצון, אנרגיה, גישה חיובית, אמונה, נחישות והתמדה.

 

שלב שישי יציאה לפעולה: כל השלבים הקודמים הנם מסננים לקראת השינוי. באם לא עמדת בכל ההכנות לקראת היציאה לשינוי יקשה עלייך לצאת לדרך. הייתי ממשיל את זה ליציאה למסלול טיול בלי תכנון, בלי נעלים מתאימות בלי מצפן ומפה בלי אוכל ובלי לבוש מתאים. באם כל השלבים הקודמים התקיימו שלב השינוי יהיה מהנה אפילו אם לא קל תמיד. ובכל מקרה התהליך יתרחש מאליו.

 

שלב שביעי הטמעת השינוי לשגרה: סוף תהליך השינוי דורש התמדה שבשלב זה היא קלה שכן המקום החדש בו אתה נמצא הופך טבעי. באם תטמיע את השינוי הוא יהפוך לחלק מחייך .

 

הרווח: סיפוק, הגברת השלמות העצמית, הגדלת הביטחון העצמי, העצמה, הגדלת האושר בחייך.

וזה השלב לחשוב על שינוי חדש שיש בו המשך צמיחה.

איל חובב מנטור לחיים. קשת המרכז למימוש יעדים.

דירוג המאמר
תאריך הדירוג
שם המאמר
שינוי מתמיד - אל תתן לחיים לחלוף על פנייך
דירוג הדף
51star1star1star1star1star