קורס אימון אישי

שלוש הממדים של תהליך אימון אישי

אימון אישי, עסקי ובכלל עוסק ב3 ממדים עיקריים: שאלות, כלים ועשייה.

 ממד השאלות בתהליך אימון אישי

הכלי העיקרי בידיו של מאמן מיומן הן השאלות , יש החושבים בטעות שבתהליך אימון אישי המאמן מהווה כמעין יועץ המגיש פתרונות לדילמות של התאמן. זה ממש לא כך .

בעולם של אימון אישי נקודת המוצא היא שלכל אדם משאבים לפתרון בעיותיו וכן משאבים למצוא את הפתרונות בתוכו. תפקיד המאמן בתהליך אימון אישי הוא אם כן להוציא את התשובות החבויות בתוך המתאמן החוצה אל האור, תשובות שהיו בו כל העת אך כוסו באבק של פחדים, עכבות ופרדיגמות.

הדרך בה נוקט המאמן בתהליך אימון אישי היא דרך סימני השאלה. מומחיותו של המאמן היא לשאול את השאלות הנכונות, שאלות פותחות מחשבה כאלו המאלצות את המתאמן לחדור אל תוך נפשו ולהוציא מתוכה את הפתרון המתאים לו, שאלות טובות הן כאלו אשר אין תשובה חד משמעית בסופן כן או לא, שחור או לבן, שאלות טובות מעודדות שיח מחשבה , שיחה ופותחות מקום לשאלות המשך .שאלות אופייניות בתהליך אימון אישי:

מה זו הצלחה בעיניך?

מה גורם לך לשכוח את הזמן?

היכן אתה בכל הסיפור?

מה צריך לקרות בכדי שזה יקרה?

האומנם?

ועוד.

באימון אישי חשוב שהמתאמן יגיע בעצמו לתשובותיו הוא שכן הוא זה שבסופו של דבר יצטרך לחיות עם תוצאות החלטותיו לטוב ולרע. רק הוא יודע בסופו של דבר מה נכון לו ומה טוב לו. כמו כן פתרון המגיע מתוך האדם עצמו הוא חזק הרבה יותר מאשר כל עצה או פתרון חיצוני.

ממד הכלים בתהליך אימון אישי

תהליך אימון אישי מה הם הכלים הללו שכל כך מרבים לדבר עליהם? למה בדיוק מתכוונים כשאומרים כלים לחיים?

כלים הם תובנות, חוכמות חיים, גישות מקדמות לחיים מול גישות מעכבות ותוקעות וניהול עצמי . כלים הם דרכים לחיזוק הביטחון העצמי , העצמה אישית, טכניקות לשיפור  האסרטיביות והרמה התקשורתית של האדם. הן עם עצמו והן עם העולם הסובב כלים הם כל אותם גורמים שמביאים אותנו לתוצאות והצלחות.

בקורס אימון אישי חלק עיקרי של תהליך הלימוד הוא לימוד אותם כלים מקדמים שבסופו של דבר לאחר הטמעתם כגישות דרך תרגול הם משנים את חייו של התלמיד. העברתי לא  מעט קורסי אימון אישי הן  אצלנו בקשת והן בבתי ספר אחרים וטרם ראיתי תלמיד אחד שלי שלא עבר שינוי חיובי בחייו. אני אומר את זה בלב שלם, הכלים הנלמדים בקורס אימון  אישי לא רק שהם מכשירים את התלמיד לאמן אנשים אחרים ולהוביל אותם להצלחות אלא גם ובעיקר משנה חיים של התלמידים עצמם.

 

ממד העשייה בתהליך אימון אישי

הכלים כפי שאמרנו הם תובנות , חכמות חיים ועם זאת חכמה שאין בהמשכה פעולה איננה חכמה , היא יוצאת לאוויר העולם ולא יוצרת שינוי.

במפגש ראשון בקורסי אימון אישי שאני מעביר אני עושה שוב ושוב את אותו התרגיל, אני מראה לתלמידי משפטי חכמה טובים כאלה, מקריא להם תובנות מפילות אסימונים, כולם מתחברים אליהם כמובן. כמה משפטים אחר כך אני שואל מי זוכר את אותן תובנות. נדיר שמישהו זוכר. נמוג כלא היה.

אימון אישי כשמו כן הוא אימון. אימון זו עשייה זו פעולה, בלעדיה לא קורה דבר, בלעדיה הכל דיבורים. דיבורים יש די והותר בעולם מה שחסר זו העשייה עצמה.

בעולם של אימון אישי הממד החשוב ביותר הוא ממד העשייה . בתום כל מפגש בו משוחחים על הדילמות של המתאמן, מנגישים ומלמדים אותו כלי זה או אחר שנוגע לדילמה הנידונה, מחליטים ביחד עם המתאמן על משימות מוגדרות ומדידות אותם עליו לבצע. המשימות נגזרות מהדילמות ומהכלים תפקידם להביא את המתאמן לכדי שינוי על ידי תרגול. לא פעם אני רואה מתאמן שמחליט לקבל עליו משימה ובאותו הזמן בולע רוק מפחד. אני מחייך ושואל אותו אם הוא רוצה להקטין את המשימה, בדרך כלל הוא עונה בנחישות , לא! אני הולך עם זה עד הסוף.

השינוי האמתי לא חל במרחב הפגישה של תהליך אימון אישי אלא במרחב האישי של המתאמן בחייו הוא. מכאן תפקידינו כמאמנים לכוון להנהיג וללוות את תהליך השינוי של המתאמן למען מטרותיו הוא.

ממד נוסף וסמוי מהעין בכל תהליך אימון אישי שהוא הוא ממד הצמיחה של המאמן עצמו, בכל תהליך אימן אישי המאמן רואה במתאמן בנקודות מסוימות תמונת מראה, שיקוף של הדילמות האישיות בחייו ואם הוא במקביל עובד עם עצמו על אותן הדילמות הוא יוצא נשכר וצומח.

כל תהליך אימון אישי מביא את גם את התאמן וגם את המאמן למקום גבוה יותר.

 

איל חובב מאמן

מכללת קשת המרכז למקצועות האימון